ETUSIVU  
Game Collectors Finland       Play-Asia.com - Your One-Stop-Shop for Asian Entertainment
Polarpanda.com Gaming & Electronics



SEGA SATURN -KERÄILIJÄN YLEISTIETOA

  • YLEISTIETOA SEGA SATURNISTA
  • Sega Saturn


    YLEISTIETOA SEGA SATURNISTA

    Sega Saturn konsoliSega Saturn oli Segan 32-bittinen videopelikonsoli, joka julkaistiin 22. marraskuuta 1994 Japanissa ja toukokuussa 1995 Yhdysvalloissa. 170 000 laitetta myytiin Japanissa ensimmäisenä myyntipäivänä.

    Sega Saturn pitikin aikanaan toista sijaa konsolimarkkinoilla, jolloin se myi paremmin Japanissa kuin Nintendon Super Famicom, ja Pohjois-Amerikassa ja Euroopassa vuorostaan paremmin kuin Nintendon Super Nintendo Entertainment System (SNES). Mutta Saturn kadotti jalansijaansa uusille tulokkaille: Sonyn PlayStationille ja Nintendon pelikasetteihin perustuvalle Nintendo 64:lle.

    Japanilainen Saturn tuotiin kiireessä markkinoille, vain viikkoja ennen kilpailijaansa, Sonyn PlayStationia, joka johti siihen ettei koneelle ollut saatavissa kovinkaan montaa peliä julkaisuhetkellä.

    Saturn oli mielenkiintoisesti ensimmäinen internet-yhteyttä hyödyntänyt konsoli.

    Tekniset tiedot

    Saturn oli laitteistoltaan hyvin monimutkainen. Laitteessa oli kaksi keskussuoritinta ja jopa 6 omaan tehtäväänsä suunniteltua erikoispiiriä, tästä johtuen siitä oli hyvin vaikeaa saada irti laitteen täyttä tehoa. Rinnakkaisuuteen perustuva laitteisto oli liian monimutkainen monille pelikehittäjille. Jopa Sonic Teamin Yuji Nakan huhutaan sanoneen, että vain yksi sadasta ohjelmoijasta on tarpeeksi hyvä saadakseen riittävästi vauhtia irti Saturnista. Asiaa pahensi myös se, että laitteelle ei ollut saatavilla kunnollista ohjelmistokehitysohjelmistoa. Tästä syystä monia Saturnin pelejä piti kirjoittaa assemblerillä, jotta koneesta saatiin irti tarvittavaa nopeutta. Välillä ohjelmoijat käyttivät vain toista keskussuoritinta välttääkseen Saturniin liittyviä ohjelmointihankaluuksia.

    Suorittimet

    -Kaksi Hitachin SuperH-2 7604 32-bittistä RISC-suoritinta @ 28,6 MHz (50 MIPS)
    -SH-1 32-bittinen RISC-suoritin (CD-ROM-ohjain)
    -VDP 1 32-bittinen grafiikkasuoritin
    -VDP 2 32-bittinen grafiikkasuoritin
    -Saturn Control Unit (SCU), piti sisällään myös DSP:n – geometrian prosessointiin ja DMA-ohjain
    -Motorolan 68EC000-äänisuoritin
    -Yamahan FH1 DSP-suoritin, "Saturn Custom Sound Processor" (SCSP)
    -Hitachin 4-bittinen MCU, "System Manager & Peripheral Control" (SMPC)

    Muisti

    -1 megatavu (8 megabittiä) SDRAM-muistia
    -1 megatavu (8 megabittiä) DRAM-muistia
    -512 kilotavua (4 megabittiä) VDP1:n näyttömuistia
    -2x 256 kilotavua (2x 2 megabittiä) VDP1:n näyttöpuskurimuistia
    -512 kilotavua (4 megabittiä) VDP2:n näyttömuistia
    -4 kilotavua VDP2-piirillä olevaa värimuistia
    -512 kilotavua (4 megabittiä) äänimuistia
    -512 kilotavua (4 megabittiä) CD-ROM-puskurimuistia
    -32 kilotavua pysyvää muistia (pariston varmistusta varten)
    -512 kilotavun (4 megabittiä) BIOS ROM



    - KONSOLIT MENU -
  • ATARI JAGUAR
  • COLECOVISION
  • MAGNAVOX ODYSSEY
  • NEC PC ENGINE
  • NINTENDO 64 JA 64DD
  • NINTENDO GAMECUBE
  • PHILIPS VIDEOPAC
  • SEGA DREAMCAST
  • SEGA MEGADRIVE
  • SEGA SATURN
  • SNK NEO-GEO
  • SONY PLAYSTATION
  • SUPER NINTENDO

  • www.gamecollectors.info